Jak bude naše dítě vypadat?

Poté, co byla Vašemu děťátku diagnostikována vývojová vada, můžete mít obavy, jak bude vlastně po narození vypadat. Může být užitečné, pokud se předem podíváte na fotky dětí se stejnou diagnózou. Z počátku Vás může pohled na dítě s podobným onemocněním vystrašit, zvláště pokud jste až doposud v životě viděli jen zdravá miminka. Děti s některými vývojovými vadami mohou mít například obličejové rozštěpy, jejich hlavička může mít atypický tvar (větší či menší než u zdravých dětí), mohou mít šest prstíků, nebo naopak pouze čtyři, jejich tělíčko může mít netypický tvar. Ale někdy na první pohled děťátko s vývojovou vadou od dítěte zdravého nelze ani rozeznat.

Pokud máte obavu o to, jak bude Vaše děťátko vypadat, zkuste najít obrázky dětí se stejnou nebo podobnou diagnózou. Některé fotky, zejména ty, které pochází z medicínského prostředí, mohou být pro Vás děsivé. Je lepší hledat spíše obrázky, fotky a videa, které pořídili rodiče – na kterých je děťátko v náruči matky, otce nebo sourozenců. I když zpočátku Vám může být pohled na děti se zjevnými vývojovými vadami nepříjemný, po více shlédnutích zjistíte, že ve skutečnosti jsou zdravým dětem velmi podobné a začnete se soustředit na obličejové znaky a části tělíčka, které nejsou vadou postiženy. Obrázky můžete postupně ukázat i starším dětem a dalším členům rodiny, aby i oni měli představu, jak bude děťátko po narození vypadat (zejména pokud si přejete, aby je také viděli, až bude na světě). Až budete po narození držet v rukou své děťátko, bude Vám připadat krásné a jedinečné a tyto Vaše obavy se rozplynou.

Zde jsou odkazy na obrázky dětí s některými vývojovými vadami. Prosím, berte na vědomí, že jsou to fotografie s láskou pořízené rodiči těchto dětí. Jejich rodiče je sdílí společně se svými vzpomínkami, věnujte jim proto patřičný respekt. Děkujeme.

Trisomie 13 – Patauův syndrom
Trisomie 18 – Edwardsův syndrom
Anencefalie
Ageneze ledvin

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s