Perinatální hospicová péče ve světě

labuť,slunceNejvíce perinatálních hospicových programů je ve Spojených státech. K dnešnímu dni celkem 160. Vznikají často z iniciativy jedné osoby či jedné rodiny, která perinatální ztrátu prožila a neměla patřičnou profesionální péči a podporu. Programy jsou často zřizovány při dětských hospicích či porodnicích. V mnoha případech se nejedná o konkrétní oddělení či budovu, ale pouze o program péče, která je poskytována v hospici, porodnici, dětské nemocnici nebo v domácím prostředí. Zakladatelé programů jsou často křesťané, ale ne vždy. V USA ročně zemře téměř 26 000 dětí v perinatálním období (NVSS, 2012).

Na kontinentě Severní Ameriky je dále šest perinatálních hospicových programů v Kanadě a jeden v Mexiku. Ve Střední Americe se nachází jeden v Nicaragui, na území Jižní Ameriky jsou programy dva, jeden v Chile, jeden v Paraguaji.

Na americkém kontinentě je k dnešnímu dni celkem 160 perinatálních hospicových programů.

V Evropě existuje 14 programů perinatální paliativní a hospicové péče na území devíti států. V Anglii jsou programy tři, v Irsku také tři, dva programy mají Norsko a Polsko, po jednom programu mají  Francie, Itálie, Španělsko a Německo.

V Austrálii existují dva programy perinatální hospicové péče, taktéž na Novém Zélandu. Jeden program je i na území Afriky – v Jihoafrické republice.

Seznam všech programů včetně kontaktů zde:

Články:

6. konference o paliativní péči a péči na konci života pro novorozence, Londýn, únor 2016

Přednáška o perinatální hospicové a paliativní péči, University of Manchester, leden 2014

Jillian Cassidy, spoluzakladatelka španělské organizace Umamanita, a její dcera Uma

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )