Perinatální hospicová péče ve světě

labuť,slunceNejvíce programů perinatální hospicové péče je ve Spojených státech, ale existují samozřejmě po celém světě, včetně České republiky. K dnešnímu dni (4. listopadu 2023) je takových programů celkem 350. Vznikají často z iniciativy jedné osoby či jedné rodiny, která perinatální ztrátu prožila a neměla patřičnou profesionální péči a podporu. Programy jsou často zřizovány při dětských hospicích, nemocnicích či porodnicích. V mnoha případech se nejedná o konkrétní oddělení či budovu, ale pouze o program péče, která je poskytována v hospici, porodnici, dětské nemocnici nebo v domácím prostředí. V USA ročně zemře téměř 26 000 dětí v perinatálním období (NVSS, 2012).

Seznam všech programů včetně kontaktů naleznete zde:

Články:

6. konference o paliativní péči a péči na konci života pro novorozence, Londýn, únor 2016

Přednáška o perinatální hospicové a paliativní péči, University of Manchester, leden 2014

Jillian Cassidy, spoluzakladatelka španělské organizace Umamanita, a její dcera Uma