Vzpomínkové balíčky

vzpomínkový balíček červený, krabička otevřenáVzpomínkový balíček je sada různých drobných předmětů, které umožní rodičům, jejichž dítě před nebo krátce po porodu zemřelo, vytvořit a uchovat si na miminko vzpomínky.

Mnoho lidí se domnívá, že se smrtí dítěte, které zemřelo před narozením, se nejlépe vyrovnává tím, že na něj rodiče zapomenou. Rodiče však své dítě milují již dlouho před narozením a zapomenout na něj nemohou. Naopak mnoho z nich si přeje vzpomínky na dobu, kdy miminko žilo (první pohyby na ultrazvuku, kopance v břiše, tlukot srdce), sdílet, ale okolí jim k tomu často nedá příležitost. Ačkoli je každý člověk jiný a se smrtí dítěte se vyrovnávají lidé různě, rodičům možnost setkání a rozloučení se s dítětem a vytvoření společných vzpomínek může velmi pomoci.

Jsou různé způsoby, jak si na děťátko uchovat vzpomínky. Rodiče potřebují dostatek času na to, aby se rozhodli, zda některého z nich chtějí využít. S rozhodování není dobré spěchat, často je první reakce u rodičů negativní, ale po určité době se rozmyslí a přejí si vzpomínku uchovat. Záleží také v jakém týdnu se miminko narodilo, pokud se narodilo v nízkém stadiu těhotenství, některé z následujících věcí nemusí být vždy fyzicky možné uskutečnit, některé je ale možné učinit ať už se miminko narodilo ve kterémkoliv týdnu.

Pojmenování miminkasada střední - štos

Vidět děťátko, pochovat si je

Koupání a oblečení miminka

Pořízení fotografií

Pořízení otisku nožiček a ručiček

Pramínek vlasů (pokud miminko mělo vlásky)

Identifikační náramek z nemocnice

Těhotenská průkazka

Obrázky z ultrazvuku

Dopis nebo deníček se vzkazy, básničkami pro miminko

Přikrývka

Kopie části záznamu srdíčka dítěte (CTG)

Pupečníková svorka

Oblečky, které mělo miminko na sobě, nebo které pro něj rodiče připravili

Hračky, které rodiče pro miminko koupili

Vzpomínkový balíček může s vytvořením některých výše uvedených památek pomoci. V balíčcích, které vyrábíme, a které do porodnice na vyžádání rádi darujeme, naleznete následující:

Velký balíček

 • Dva jednoduší, ručně šití medvídci (medvídci jsou stejní, jeden většinou zůstane s miminkem a jednoho si rodiče nechají na památku, ale záleží vždy na tom, co si přejí udělat rodiče)
 • Bezinkoustová sada na otisky nožek a ruček
 • Svíčka
 • Krabička se sáčkem na trochu vlásků miminka nebo na identifikační náramek z nemocnice
 • Malé srdíčko, květinka nebo mušlička na památku
 • Vzpomínkový list v obálce. Na ten lze vyplnit jména rodičů, jméno miminka, datum a čas narození, váhu. Slouží jako památka zejména těm rodičům, jejichž dítě se narodilo mrtvé, ale nesplňuje určitá zákonem stanovená kriteria pro přidělení rodného listu
 • Brožura Když zemře miminko

Malý balíček (vhodný zejména pro situace úmrtí miminka v prvním trimestru)

 • Dva jednoduší, ručně šití medvídci
 • Mini bezinkoustová sada na otisky nožiček
 • Svíčka
 • Malá květinka na památku
 • Vzpomínka na miminko. Maličký vzpomínkový list v obálce,  na který lze vyplnit týden těhotenství, ve kterém miminko zemřelo, datum a jména rodičů
 • Brožura Když zemře miminko

Vzpomínkové listy ke stažení:

Vzpomínkový list (včetně jména, pohlaví, porodní váhy)

Vzpomínka na miminko (nižší těhotenské týdny, pohlaví miminka neurčeno)

Pokud pracujete v porodnici a přáli byste si vzpomínkové balíčky využít, kontaktujte nás prosím zde.

Od roku 2019 spolupracujeme na výrobě a distribuci balíčků s Nadačním fondem Klíček.